31.3.24

Lapsed ja vanemad maitsesid laagrielu

 


Gertu Viiask

Märtsikuu viimasel nädalavahetusel ülestõusmispühade ajal korraldas Noorte Kotkaste Sakala malev Heimtali rühma pealiku Gertu Viiaski eestvedamisel Soomaal Ruunaraipel laagri, kuhu olid lisaks noorkotkastele oodatud ka mitteliikmed koos lapsevanematega. Kokku osales laagris 15 lapsevanemat ja 24 noort.
Tegus nädalavahetus sai alguse laupäeva hommikul Sakala malevast, kust laagrialale võttis suuna kaks DAF-i, lastiks peal laagrilised, kellest nii mõnelegi oli selline reisimine esmakordne.
Kohapeal jagati seltskond neljaks jaoks ja valiti jaopealikud. Seejärel kerkisid ühisel jõul ja nõul ööbimiseks telgid ning kehakinnitust sai igaüks endale ise valmistada kraamist, mis leidus kuivtoidupakis. Nii lapsed kui täiskasvanud said kokkamisel juhendajate abiga tutvust teha priimuse ja katelokiga. 
Antonia Eek jagab laagrilistele matkatarkusi.

Laupäeva sisustas Nutikate Rebaste rühma juhi Antonina Eeki korraldatud õpitoad, mida aitasid läbi viia Nutikate Rebaste rühma noorkotkad ja Jüri Eek. Antonina Eek õpetas, mida ja kuidas pakkida matkakotti ning kuidas varuda metsast materjali ja süüdata lõke. Kes olid metsast toonud kuivi männioksakesi ja meelitasid sädet vatitupsukesega, need said lõpuks leegikese lõõmama. 

Kas siit tuleb tugev sõlm või kassikangas?


Nutikate Rebaste poisid näitasid, kuidas siduda vastupidavaid sõlmi. Osalejail ikka jagus nööridega pusimist, et neist välja võluda seasõrg, kaheksa või kalamehesõlm! Jüri Eeki juhendamisel kerkisid lamapuidust uhked varjualused, mida ehitajad kaunistasid okste ja samblatuttidega. Mõni julgem võttis nõuks oma püstitatud onnis isegi ööbida.

Palju elevust pakkus mõistagi airsoft'i lahing, kui vastase lipule tuli keerulisel maastikul mäest üles-alla joostes, roomates ja hüpates järele minna. Õhetavad põsed ja vaimustushüüded rääkisid enda eest.

Et siiski oli pühadenädalavahetus, ei puudunud sellest ka munade värvimine. Mets pakkus mitmekesist valikut, et valge muna palged kirjuks saada. Valmis keesid munad köögitoimkonna Grete Varese ja Helja Ütsiku valvsa pilgu all. Pikk päev sai mõnusa punkti lõkkeõhtuga, mil lõkkel küpsesid tokisaiad, vorstikesed ja vahukommid ning huvilised said asjaosalistelt küsida Kaitseliidu organisatsioonide kohta.

Pühademunad veerema! 

Pühapäev tervitas laagrilisi päiksepaiste, sooja ilma ja pannkookidega. Laste üllatuseks oli öösel telkide vahel silganud lihavõttejänes, kes oli siia-sinna üllatusmune ja komme poetanud. Pärast hommikusööki võttis igaüks oma värvitud pühademuna, mille saatis võistlema. Mäenõlval liivas oli rada, millesse pandi muna veerema ning kõige kaugemale jõudnu omanik pälvis auhinna. Seejärel toimus munade koksimise lahing. 

Kui pühadetoimingud tehtud, ootasid ees taas õpitoad. Politseinik Mare Maalmeister koos abipolitseinikega tutvustasid oma varustust ja rääkisid politseitööst. Toomas Taimre valva silma all sai tutvuda relvadega ja ka märki lasta. Naiskodukaitse rakendust Ole valmis! tutvustas Tea Raidsalu. Viimaks sai täita tagasisidelehed ning tuli teha süda kõvaks ja lammutada oma uhked varjualused. 
Oli üks tegus ja asjalik nädalavahetus, mil emadel-isadel oli võimalik oma lastega olla tavapärastest toimetustest eemal, viibida looduses ning ehk ka üksteise kohta midagi uut teada saada.

Tekst: Tea Raidsalu
Fotod: Gunnar Teas

Galerii