12.12.20

Sakala ringkonna ja maleva aasta noored on Marja Kirss ja Tõnn Alas ning noortejuhid Merle Murka ja Taivar Riiga(Riga).

Laupäeval, 12. detsembril kell 18 kogunesid Noorte Kotkaste ja Kodutütarde Lõuna maakaitseringkonna nominendid Tartus Eesti Rahvusmuuseumis. Kodutütarde Sakala ringkonna nominendid on  kodutütar Marja Kirss ja noortejuht Merle Murka. 

Noorte Kotkaste Sakala malev saatis Tartusse nominendid Tõnn Alase ja noortejuhi Taivar Riiga(Riga).

Marja Kirss  on Kodutütarde ridades  olnud kaheksa aastat. Ta on koos oma rühmakaaslastega osalenud arvukatel võistlustel Paistu rühma ja Sakala ringkonda esindades. 2015. ja 2018. aastal osales ta võistlusel "Väle jänes" 2016. ja 2019. aastal "Ernakesel", 2017., 2018. ja 2020. aastal "Laidoneri rajal". Tema tõeline kirg on aga laskesport.

Ainuüksi sel aastal saavutas ta Eesti juunioride meistrivõistlustel 60 lasku õhupüstolist pronksmedali, juunis aset leidnud Eesti juunioride meistrivõistlustel 30+30 lasku spordipüstolist hõbemedali ja 20+20+20 lasku standartpüstolist kuldmedali ning oktoobris toimunud Eesti noorte meistrivõistlustel  40 lasku õhupüstolist pronksmedali. Ta on 2020. aasta Viljandimaa parim noorlaskur. Praegu valmistub Marja  Eesti juunioride võistkonna koosseisus osalemiseks järgmise aasta veebriuaris Soomes toimuvatel  Euroopa juunioride meistrivõistlusteks.

Marja saavutused on näidanud, et tal on tugevat motivatsiooni ja tahtmist hakkama saamiseks ka pingelistes olukordades. Ta on hea meeskonnakaaslane nii sõjalis-sportlikel võistlustel kui ka esmaabi ülesannete lahendamisel. Ta on kohusetundlik ja tema peale võib alati loota.


Tõnn Alas on Sakala maleva Noorte Kotkaste liige peaaegu kuus aastat. Liitudes oli ta pisike uudishimulik marakratt, kuid nüüd viib ta läbi erinevaid õpitubasid ning suudab  laagrites ja koondustel anda edasi teadmisi endast noorematele. Noorte Kotkaste ridades veedetud aastate jooksul on temast saanud tasakaalukas, viisakas, peene huumorisoonega, empaatiline ja tugeva pingetaluvusega noormees. 

Tõnn paistab silma oma abivalmiduse ja eeskujuga. Ta on esimene, kes endast märku annab, kui kusagil on abi vaja. Alati on valmis esindama maakonda üle-eestilistel võistlusmatkadel ja sündmustel. Tõnn on tugeva tahtejõuga noormees, kes otsib väljakutseid ning paneb end seeläbi proovile. Laagris paistab Tõnn silma oma seltskondliku ja sõbraliku suhtumise ning abivalmidusega. Laagri tegevuste planeerimistel on ta alati  aktiivne kaasarääkija ja ideede generaator. Tõnn Alas on kindlasti tulevikus väärikas täiendus kaitseliitlastele.


Merle Murka on olnud seotud Kodutütarde organisatsiooniga 2012. aastast. Algselt oli ta toetajaliige ja aastast 2018 on ta Paistu rühmavanema abi. Ta on säraasilmne noortejuht, kes igapäevatööle lisanduvate väljakutsete kiuste ei kaota kirge koos noortega iga päev õppida ja areneda. Sellel aastal läbis ta vabatahtliku noortejuhi kursuse I ja II etapi ning   Naiskodukaitse baasväljaõppe sõdurioskuste mooduli. Merle  oskab kujundada  turvalist keskkonda, et noored saaksid  õppida, tegutseda ja oma võimeid rakendada. Tema rahulik olek ja hea huumorimeel loovad  üritustel mõnusa töömeeleolu. Ta ei ole lihtsalt teadmiste edasiandja, vaid on ka noorte ja elurõõmsate isiksuste kujundaja ning püüab kasvatada tema hoole alla usaldatud noortes loovust, iseseisvust ja kodanikutunnet. Koos noortega  käib ta RMK matkaradadel, teatris, kinos ja erinevates laagrites. Merle ei pelga metsas müttamist, söögitegemist ega vajadusel traatside õpetamist.  
Merle  on Kodutütarde Sakala ringkonna juhatuse tegus liige ja kuulunud mitmetesse ringkonna ürituste  korraldamisega  seotud  töögruppidesse. Ta leiab alati võimaluse oma positiivsetele mõtetele ja ideedele toetust saada ning need ellu viia.

Taivar Riiga (Riga) on Kaitseliidu liige 2005. aasta märtsikuust ja  2017. aasta kevadest on ta Sakala maleva Ümera rühma noortejuht. Pärast esimest noorkotkaste üritusel osalemist, pole Taivar enam tagasi vaadanud, vaid hüppas kõrvuni Noorte Kotkaste organisatsiooni tegevustesse.

Taivar ei ole ainult noortejuht, vaid mentor, kellel on suurepärane omadus kuulata noori ning seeläbi leida läbi tegevuste ühiseid arenguvõimalusi. Ei ole olemas asja, millega Taivar hakkama ei saaks. Tema hommikused äratused ja rividrill on laagrite lahutamatu osa ning nendeta on raske laagreid ette kujutada. 

„Harjumaa Saue rühma noored tunnevad Taivarit juba kolm aastat," ütles Saue rühmajuht Gea Liblik. "Tema hommikuvõimlemised, “kuulipildurituli”, rividrillid ja laul “Põdral maja metsa sees” on need, mis kohe meenuvad noortele, kui mainida nime "Riiga"." 

Enesekindla oleku, positiivse suhtumise, suure tahtejõu ja sihikindlate eesmärgipüstitustega  on Taivar eeskuju nii noorkotkastele kui ka noortejuhtidele. Ta on alati valmis võtma vastutust ja panustama Noorte Kotkaste organisatsiooni arengusse tervikuna.