Vaata pilte galeriist
Lahtiste uste päev Kaitseliidu Sakala malevas andis põhjust minna ja vaadata, mis elu kõrge aiaga piiratud alal elatakse.
Autor: Kaie Mölter, Sakala
https://sakala.postimees.ee/6697750/varavad-lahti-tokkepuud-tostetud-rahvas-voorib-sisse-valja
Väravast siseneja sai kõigepealt endale kaardi, millele hakata punktide läbimise kohta templeid koguma. Lastele pakuti kommi, õhupalli ja helkurit, meeneks võis saada veel pastapliiatsi või mahuka raamatu «Kaitseliidu Sakala malev 100».
Esimene punkt hoones tutvustas sidevahendeid. Hoolimata raadioside võidukäigust, kasutatakse metsas ka traadiga telefone. Sidespetsialist Agris Linnaste tutvustas sidevahendeid ja võttis vastu saabuvaid kõnesid. Nimelt oli ülesanne töökorda seada kõrvallaual olev telefon ning selle abil võtta sidespetsialistiga ühendust.
Esimene punkt hoones tutvustas sidevahendeid. Hoolimata raadioside võidukäigust, kasutatakse metsas ka traadiga telefone. Sidespetsialist Agris Linnaste tutvustas sidevahendeid ja võttis vastu saabuvaid kõnesid. Nimelt oli ülesanne töökorda seada kõrvallaual olev telefon ning selle abil võtta sidespetsialistiga ühendust.
«Tere! Minu nimi on Markus,» teatas natuke ehmunud häälega poiss, kui selgus, et side on saavutatud. Neljateistaastane noormees ütles, et telefoni kokkupanek läks tal üsna kiiresti, sest oli teinud seda ka juba varem, ühes noorkotkaste laagris.
Naiskodukaitsjad võtsid saabuvaid külalisi vastu näitusetoas. Karksi-Nuia jaoskonna naiste koostatud väjapanek meenetest, vormides ja varustusest tutvustas 90-aastase Naiskodukaitse tegevust.
Näitusetoas sai täita ka testi «Milline naiskodukaitsja oleksid sina?», mille abil selgus, milline erialavaldkond täitjale kõige paremini sobib: kas meditsiin, toitlustamine, laotöö või hoopis miski muu.
Meditsiinitube oli kontrollpunktide reas lausa kaks. Esimese uksel rippus silt «Siseneda kutsumisel», kuid teise ruumi uks seisis pärani lahti ning sinna võis astuda igaüks igal ajahetkel. Esimeses toas seoti haavu ja anti esmaabi. Teises toas tutvustas Igor Esajas esmaabipauna sisu ja rääkis, milleks ühte või teist vahendit kasutataks. Paunast leiab alati abi ka peavalu, kõhulahtisuse ning allergiajuhtumi korral.
Punktis number viis tutvustati Naiskodukaitse loodud äppi «Ole valmis!». Naiskodukaitse Viljandi jaoskonna juhataja Daniela Erit selgitas, et selles on hõlpsasti leitavad vajalikud telefoninumbrid, kui satutakse tavatusse olukorda. Näiteks, kui on vaja teatada hukkunud metsloomast või saada abi mürgitusjuhtumi korral, ka on selles koduse kriisivaru nimekiri. «Äpp on tasuta ja kui see on alla laaditud, töötab see ka ilma internetiühenduseta,» ütles Erit.
Hoone taga õuemurule laotatud sõdurivarustust võis igaüks selga proovida. Proovida soovisid siiski enamasti tugevama kehaehitusega poisid, sest kuulivest ja täidetud seljakott kaalusid paarkümmend kilo. Kahe auto vahele jäi üks võimalik sõduri magamisase ning tuulevarju võis pugeda ahjuga telki, millesse mahub magama terve jagu ehk 8–12 meest.
Õhupüssilaskuritel oli täna täpne käsi. Noorteinstruktor Henri Paavo seadis uue laskuri tarvis märklaudu ning rääkis, et tugevat tuult arvestades on tabavusprotsent eriti hea, sest mitu korda juhtus nii, et tabatud oleks justkui kahte märki korraga, sest kate langes ka kõrvalseisvalt märklaualt.
Poistele pakkus põnevust ka paintball. Üks nooremaid värvikuuliga täpsuslaskureid oli kolmeaastane Karl Joosep. Tema suunatud relvast läratasid rohelised plekid taamal seisva figuuri pihta. Instruktori sülest isa sülle tagasi pugenud poisi nägu säras õnnest. «Isal on ka uhke tunne, kui poeg juba esimesel korral end nii täpse käega näitab,» ei varjanud isa Lauri Topolev oma heameelt. Ta on ka ise kaitseliitlane ning värviliste kuulidega laskeharjutusi läbinud. Instruktoriga paintball'irajale saatis ta aga oma vanema, 11-aastase poja Sten Mattiase.
Viimane tegevus enne sõdurisupi söömist ja pannkoogiga maiustamist oli sõit haavatute veoks mõeldud eriotstarbelises veoautos, kuhu mahub neli haavatut, meditsiinitöötaja ja autojuht.
Kel oli õnnestunud osaluskaardile igast punktist tempel koguda, nende vahel loositi välja Kaitseliidu Sakala maleva meeneid.